“Мені цього вистачає і мені від цього добре”: Як економити гроші по-шведськи

Принцип «лагом».

У шведів є характерна риса національного характеру та культури, яка називається lagom, що перекладається як "достатньо, саме в міру". Самі шведи стверджують, що вона йде з часів вікінгів: коли предки пускали по колу чашу з вином, кожен відпивав з неї так, щоб і себе не образити, і залишити своїм товаришам, в міру, інформує Ukr.Media.

Вважається, що "саме в міру" з того часу стало головною якістю справжнього шведа та шведського способу життя. Шведське національне прислів'я: "Lagom är bäst" ("В міру — найкраще"). Вміння знайти золоту середину і не витрачати зайвих сил та зайвих грошей вважається цінною якістю, що дозволяє жити в гармонії з собою і зі світом. Звідси ж, вважається, ростуть корені шведського дизайну та шведської техніки: мінімалізм, простота, якість.

Що таке "лагом" у фінансах?

Традиції, вміння виживати в суворій північній природі та протестантська релігія породили дуже цікаву культуру поводження з грошима. Особливу частину "лагом" складає мистецтво планування та визначення цінності речей.

Самі шведи кажуть, що "лагом" — це не "від бідності", а "для достатку". Ключове у фінансах в "лагом" — розуміння того, за що ви платите кожну крону зі своєї кишені і небажання переплачувати або платити за непотрібне. Тому ідея будується не на найсуворішій економії, а на розумному споживанні, прагненні до максимальної доступної якості і, головне, досягненні глибокого внутрішнього відчуття "Мені цього вистачає і мені від цього добре".

Правило 1. На гроші та речі потрібно дивитися об'єктивно

Працювати зі своїми грошима по-шведськи — дивитися на все збоку і неупереджено аналізувати свою особисту економіку. Тільки так можна побачити справжню картину і правильно розставити пріоритети, не витрачаючи зайвого і максимально використовуючи наявне.

Девіз відносин з грошима для шведів: "Знати, скільки грошей у вас лежить у кожній кишені" і ніколи нікуди не поспішати, приймаючи рішення. Успішне управління особистими фінансами починається з чіткого розуміння структури доходів і витрат, а час з блокнотом і калькулятором — це святе для шведа.

Правило 2. Витрачайте гроші, повністю розуміючи, за що ви платите

Якщо ви сімейна людина, то вам не потрібна спортивна машина. Вам потрібен автомобіль, який вирішує ваші реальні проблеми: місткий, економічний, надійний і безпечний. Ось це потрібно шукати і за це можна заплатити справжню ціну.

Точно так само шведи намагаються чинити в усьому: спершу зрозуміти, що їм потрібно, потім — що їм дає кожна доступна опція, а потім вирішити, чи потрібні їм усі навороти і чи варто за них платити.

Саме з цього підходу до грошей народився свого часу знаменитий "шведський стиль": гранично прості та функціональні речі, позбавлені непотрібних прикрас. Зате вони будуть зроблені на совість і добре пристосовані, щоб за свої гроші виконувати покладену на них роботу і довго служити.

Правило 3. Платіть тільки за якісні речі, які прослужать довго

Краще, якщо ви купите одні черевики або одну шафу, або один телефон, які справно прослужать вам багато років, ніж якщо ви будете весь цей час ганятися за модою і витрачатися на дешевий і недовговічний ширвжиток. Здоровий консерватизм і прагнення до якості в усьому — це "лагом". За якість можна і потрібно платити справедливу ціну.

Звідси ж іде й нелюбов шведів до накопичення речей: вважається, що якщо ви не користувалися якоюсь річчю пів року чи рік, то від неї можна сміливо позбутися, виставивши на продаж. Набивати дім зайвими речами вважається некрасивим. Ви отримуєте гроші та більше вільного місця, а комусь, можливо, це буде покупка мрії, і для екології це корисніше, ніж викинути непотрібне на смітник.

Правило 4. Витрачайте гроші для себе, а не для інших

Золотий годинник не стане точніше показувати час, найбільший будинок у кварталі не стане затишнішим, в сумку з величезним модним логотипом не влізе більше речей, а спорткар не обжене в міських заторах мікролітражку.

Шведський підхід: навіть якщо у вас є зайві гроші, думайте про те, що вам реально дасть покупка, а не про те, як ваша покупка вразить ваших сусідів. Зрештою, хвалитися і демонструвати, що ви багатший — означає не поважати інших і псувати стосунки з людьми, та ще й переплачувати за це. До того ж можна потрапити в халепу: скромний сусід може виявитися мільйонером, а люди тільки посміються над тим, як нерозумно ви розкидаєтеся своїми грошима.

Тому в Швеції якщо і наважуються показувати свої капітали, то заведено робити це скромно і з розумом: за рахунок дорогої якісної тканини в скромному одязі, непоказних аксесуарів, авторських речей, предметів ручної роботи. Люди в темі побачать, зрозуміють і оцінять. А хто не побачить — на того, напевно, і не варто витрачати сили.

І вже точно не варто брати кредити на демонстративне споживання, це зовсім не "лагом". Ставлення до кредитів у шведів — як до необхідного інструменту, яким користуються рідко, більше цінується вміння влаштувати своє життя по кишені.

Правило 5. Накопичуйте для себе, а не заради накопичень

Розумна передбачливість — це правильно і дуже по-шведськи. Тому ніколи не проходьте повз свою "скарбничку", не відклавши до неї пару крон, які не потрібні вам прямо зараз. Не виключено, що вони знадобляться вам завтра або післязавтра. Шведи цінують фінансову безпеку, а комплімент хорошому господарю досі звучить як: "У нього міцна скарбничка".

Ще одна національна риса в управлінні фінансами — наполегливість. Якщо ви поставите собі фінансову мету, треба просуватися до неї без зупинок і слабкостей, щоразу відкладаючи розумно розраховану потрібну суму. Але ніколи не можна робити метою гроші як такі — так ви щастя не побачите.

Головне правило. Будьте щасливі зараз, а не коли заробите

Головне фінансове правило "лагом": незважаючи на всю працьовитість і відповідальність, ніколи не треба робити заробляння грошей головною метою в житті. Ніколи не можна жити за принципом "Ось зароблю/накопичу, а там вже відірвуся на повну!" і ніколи не можна відмовляти собі в нормальному житті заради грошей.

Правильніше буде знайти можливості порадіти життю вже зараз, при будь-якому рівні доходу. На перший план ставляться маленькі радості і речі, які ніколи не вдасться купити: спілкування з друзями, можливість гуляти на природі, займатися своїм хобі, провести час у колі сім'ї або на самоті і в тиші.

Джерело